​​​​​​​

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

16 lutego 2022

Szukanie rozwiązań. Jak nauczyć tej umiejętności?

Przez całe nasze życie będziemy, czy tego chcemy, czy nie, rozwiązywać problemy.  Od pierwszych chwil na świecie tak naprawdę musimy radzić sobie z wyzwaniami, uczyć się na doświadczeniu, ponosić porażki, odnosić sukcesy. Ale to nie znaczy, że rozwiązywanie problemów zawsze przychodzi łatwo dorosłym - nie mówiąc już o dzieciach.

Na szczęście umiejętność patrzenia na problemy i znajdowania rozwiązań to umiejętność, którą można wzmocnić. 

Niezależnie od tego, czy chodzi o naukę samodzielnego zakładania ubrań, czy radzenie sobie z kłótniami z rodzeństwem, czy trudnymi sytuacjami w szkole, dobra wiadomość jest taka, że ​​jest wiele okazji do ćwiczenia umiejętności rozwiązywania problemów!

 

Rozwiązywanie problemu przypomina nieco eksperyment.  Jak uczyć tej umiejętności?To proste. Pokaż swoim dzieciom lub uczniom poniższe kroki prowadzące do rozwiązania.  

 

1.Rozpoznaj problem.2. Wypisz możliwe rozwiązania lub kierunki działań.3. Przyjrzyj się możliwym rozwiązaniom.4. Wybierz rozwiązanie, które chcesz wypróbować.5. Zastosuj rozwiązanie w praktyce.6. Oceń rozwiązanie.

 

Jednak znajomość kroków to za mało, żeby rozwiązywać problemy. Istotne jest wykształcenie nawyku ich wykonywania. Zarówno rodzice jak i nauczyciele powinni przede wszystkim pamiętać o tym, że dziecko uczy się przez obserwację. To my dorośli swoim zachowaniem modelujemy zachowania dzieci. Pokażcie zatem dzieciom, uczniom w jaki sposób Wy rozwiązujecie problemy, posługując się 6 krokami do rozwiązania.

 

Pomóż im nazwać ich problemy

 

Kiedy przychodzi czas, aby Twoje dziecko rozwiązało problem, pierwszy krok „zidentyfikowania” przeszkody jest naprawdę kluczowy. Dlaczego? Musisz wiedzieć, z czym masz do czynienia, zanim zaczniesz szukać rozwiązania. Na przykład, jeśli Twoje dziecko ma problem z założeniem butów zacznij od powiedzenia w stylu: 

„Widzę, że nie możesz założyć butów, ponieważ są one zbyt ciasne. Co mogliśmy zrobić, aby poluzować buty? ”

 

Zachęcaj do zaciekawienia się rozwiązaniami. Sama ciekawość jest niezwykle ważną cechą i odgrywa zasadniczą rolę w rozwiązywaniu problemów. Zadając wiodące pytanie, kiedy identyfikujesz problem - na przykład „Co możemy zrobić, aby poluzować buty?” - dajesz dziecku pozwolenie na zatrzymanie się i myślenie, zamiast natychmiastowego przyznania się do porażki. 

 

Przyjmij, że jest to proces

 

W przypadku dzieci (lub każdego z nas!) Może pomóc położenie nacisku nie na efekt końcowy, a na radość ze spróbowania czegoś nowego. Mimo, że celem ma być pomyślne rozwiązanie problemu, to jednak rzeczywiste korzyści płyną z procesu prób i błędów, w którym dzieci rozwijają poczucie wartości. Ważne jest, aby dzieci, uczniowie zrozumieli, że ucząc się czegoś nowego, można czuć się zagubionym, a właściwie jest to oczekiwane.Możemy nauczyć uczniów, że popełnianie błędów lub długi czas wykonania zadania jest normalną częścią nauki, a nie oznaką porażki.

 

Efekt? 

Gdy dzieci zaczną postrzegać siebie jako, tych, które mogą i potrafią będą chciały podjąć jeszcze więcej wyzwań, co z pewnością wywoła ciekawość i pewność siebie.

Artykuły z tej kategorii

20 września 2022
Często podczas szkoleń słyszę pytanie: Za co cenisz Pozytywną Dyscyplinę
17 września 2022
Jestem z Ciebie dumny… kto z nas rodziców, tak nie