Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
W naszym codziennym, nauczycielskim pośpiechu, gdy dryfujemy między przygotowaniami do lekcji, papierami a naszą rodziną, bardzo łatwo jest zapomnieć o grupie, która może udzielić nam i naszym uczniom, znaczącego wsparcia. Zapominamy o rodzicach, lub wychodzimy z założenia, że nie potrzebujemy pomocy. Niestety często słyszę też, ja sama kiedyś tak myślałam, że rodzice to grupa wyjątkowo roszczeniowa, że niezbyt chętnie współpracująca.
Dziś, z perspektywy ponad 20 lat pracy uważam, że roszczeniowość rodziców często bierze się z braku poczucia bezpieczeństwa, z niewiedzy, z niedoinformowania, choć nie są to jedyne powody.
Wiele wyników badań poświęconych komunikacji między nauczycielami, a rodzicami wskazuje, że jest ona problematyczna. Istnieją między tymi dwoma grupami silne bariery, które w efekcie negatywnie odbijają się na dziecku.
Co zatem możemy zrobić, żeby zburzyć, a przynajmniej powoli kruszyć, mur między nami, a rodzicami?
Oto kilka wskazówek.
1. Uśmiechaj się, gdy widzisz rodzicówPozdrów ich. Większość rodziców okazjonalnie kontaktuje się z nauczycielami, więc upewnij się, że co najmniej 90% spotkań z nimi jest pozytywnych, ciepłych i przyjaznych. Wrażenia pozostawione po ulotnych spotkaniach na korytarzu trwają długo.
2. Poznaj ich imionaDowiedz się jak mają na imię i w jakiej formie lubią, gdy się do nich zwracamy. Ja do rodziców naszych dzieci ze szkoły, czy przedszkola zwracam się właśnie po imieniu (Pani Jolu, Pani Kasiu itd.) Z wieloma jestem też na Ty. Rodzice też zwracają się do mnie Pani Moniko.
3. Zadeklaruj swoje zamiaryPowiedz im, że chcesz z nimi współpracować, że doceniasz ich wsparcie i nie możesz się doczekać współpracy.
4. Komunikuj się często i w różnych formach.Podaj informacje o tym, co dzieje się w Twojej klasie, czego uczą się uczniowie, co osiągnęli, czym się ekscytują, czym Ty się ekscytujesz. Zasugeruj rodzicom pytania, które warto zadać dziecku, gdy wróci ze szkoły, czy przedszkola. Niech zapytają o to z kim dzisiaj dziecko pracowało, co dziś dla niego było najważniejsze w szkole, z czego się dziś śmiało, z kim siedziało w ławce, na jadalni itd.
5. Zaczynaj od dobregoGdy dzwonisz, lub bezpośrednio rozmawiasz z rodzicem, najpierw doceń dziecko.. Pamiętaj, że każdy dzieciak ma w sobie coś dobrego. Znajdź to i powiedz o tym rodzicom. Następnie podziel się swoimi obawami. Staraj się nie używać słowa problem, raczej mów o wyzwaniach, obawach lub trudnościach.
6. To jak mówisz ma MOCNaucz się zadawać otwarte pytania i zrozum, że czasami rodzice / opiekunowie mogą nie chcieć udostępniać pewnych informacji. Zaczynaj pytania od „Jak” i „Co” np. Jak Państwo sądzą? Co jest dla Państwa istotne? Co możemy z tym zrobić? Jak mogę Państwu pomóc?
7. Zadawaj pytania dotyczące dziecka„Jakie rzeczy lubi robić poza szkołą? Kim są wyjątkowi ludzie w jej życiu - rodzina lub przyjaciele rodziny? Jaki był jako mały chłopiec? Co lubi robić? O czym marzy?” Wykaż zainteresowanie poznaniem swojego ucznia.
8. Słuchaj rodziców. Naprawdę słuchaj. Wiedzą dużo o swoim dziecku. Słuchać, nie zawsze oznacza usłyszeć. Słuchaj między wierszami, obserwuj reakcje, przyglądaj się mowie ciała, rozpoznawaj emocje. Stosuj odzwierciedlenie np. „Widzę, że jest Pani z tym trudno”, „Zauważyła, że zasmuciła Pana ta informacja”, Widzę, że to sprawiło Państwu radość.
9. Uśmiechaj się do dziecka Rozmawiając z rodzicem przy dziecku, uśmiechaj się i nawiązuj kontakt wzrokowy z uczniem, aby pokazać, że Ci na nim zależy.
10. Zaproś rodziców do podzielenia sięZaproś rodziców do podzielenia się swoimi pasjami, zainteresowania, opowieściami z wakacji. Niech opowiedzą dzieciom jaki zawód wykonują, a może ktoś gra na instrumentach i chętnie zaprezentuje swoje umiejętności w klasie?
11. Poinformuj rodziców, jak mogą pomócWiele osób chce pomóc, ale zwłaszcza gdy dzieci dorastają, rodzice nie są proszeni o pomoc tak często i nie wiedzą, co robić. Zawsze jest jakiś sposób, w jaki mogą pomóc w klasie.
12. Wyjaśnij w jaki sposób pracujesz.Poświęć trochę czasu, aby to zrobić i pomóż im poznać to w jaki sposób pracujesz. Pomóż im zrozumieć, co robisz i dlaczego.
13. Zaproś rodziców do udziału w podejmowaniu decyzjiZaproś ich do wypowiedzi, przekaż im informacje, które pomogą im sformułować opinię i wysłuchaj ich wniosków.
14. Podziękuj rodzicomZarówno indywidualnie, jak i publicznie za ich wsparcie. Rozpoznaj, co robią, aby pomóc Twojej klasie i jaki ma to wpływ na uczniów.
15. Dziel się każdym sukcesemPoinformuj rodziców, co ich dziecko radzi sobie dobrze, jakie umiejętności edukacyjne, społeczne czy wiedzę opanował.
16. Zaproś rodziców do wspólnego świętowaniaSpołeczności są wzmacniane, gdy ludzie spotykają się podczas świętowania. Wspólnie świętujcie sukces.
Powodzenia