Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
Zabwki, tablica, książki, zeszyty i wciąż mówiąca Pani, lub mówiący Pan… 45 minut siedzenia… to znana nam wszystkim szkoła. Szkoła jakże już dziś archaiczna, a szczególnie w kontekście prowadzonych badań nad plastycznością mózgu. Z badań tych jasno wynika, że im częściej coś robimy, tym lepiej funkcjonują odpowiednie obwody neuronalne. Ciekawym badaniem, które pokazało jak zmienia się mózg pod wpływem procesów uczenia się, było badanie przeprowadzone w 2000 roku przez Eleanor Maguire na grupie londyńskich taksówkarzy. Okazało się, że badani mężczyźni mieli większe hipokamy (struktura mózgu odpowiadająca min. za orientację przestrzenną), niż inni mężczyźni. Co ciekawe im dłużej ktoś pracował w tym zawodzie, tym większy miał hipokamp. Jednocześnie badaczka odkryła, że długie wykonywanie pracy taksówkarza zmniejsza jego przednią część. Badanie potwierdziło znaną prawdę, że ćwiczenie czyni mistrza.
Nasz mózg jest na tyle plastyczny i tak bardzo wychodzi naprzeciw naszym potrzebom, że tworzy struktury potrzebne do wykonywania zadań, którymi zajmujemy się dłuższy czas. Dlatego tak istotne jest to co robią uczniowie i uczennice podczas wielu godzin pobytu w szkole. To od nauczycieli zależy jak będzie pracował mózg ucznia i jakie połączenia stworzy. To nauczyciel powinien, zgodnie z wiedzą o uczeniu się mózgu, planować zadania, które będą różnorodne, takie które spowodują aktywność neuronalną mózgu.
Wydawać by się mogło, że wiedza na temat neurodydaktyki jest już tak powszechna, że nie powinno być potrzeby pisania o tym… a jednak. Wczoraj na jednej z grup na portalu społecznościowym znalazłam taki wpis:
Jak to ma się do neurodydaktyki? Jak to ma się do potrzeb rozwojowych dzieci? Dzieci potrzebują ruchu, potrzebują doświadczać, dotykać, usłyszeć, zobaczyć… Nauczycielom nie są potrzebne ławki, książki i tablica, żeby skutecznie pracować To co jest im przede wszystkim potrzebne to zrozumienie potrzeb dziecka i wiedza na temat tego jak uczy się mózg.
Czy tak można pracować? Można i wiem to z doświadczenia.