Kondycja psychiczna dzieci i nastolatków jest bardzo ważnym aspektem ich zdrowia i rozwoju. W dzisiejszych czasach, ze względu na wiele czynników, takich jak stres, presja szkolna, trudne relacje rodzinne czy używanie nowych technologii, dzieci i młodzież są narażone na różne problemy emocjonalne i psychiczne.
Jednym z najczęstszych problemów psychicznych wśród dzieci i młodzieży jest depresja i lęk. Według badań, około 10-20% dzieci i nastolatków doświadcza depresji lub zaburzeń lękowych, a wiele z nich nie otrzymuje odpowiedniej pomocy i wsparcia. Dodatkowo,
Często podczas szkoleń słyszę pytanie: Za co cenisz Pozytywną Dyscyplinę i jak ona ma się do Montessori?
Otóż cenię przede wszystkim za to, że ma wiele wspólnego z montessoriańskim podejściem.
Pozytywna Dyscyplina to praktyczna, bezkarna metoda, która uzupełnia podstawowe zasady metody Montessori, szanując dziecko jako całość, jako zdolną osobę. Honoruje dyscyplinę nie tylko jako regulację niepożądanych zachowań, ale raczej jako holistyczny i proaktywny proces modelowania, nauczania i zapewniania odpowiednich alternatyw.
Pozytywna Dyscyplina opiera się pięciu kryteriach:
• Bądź uprzejmy i
Jestem z Ciebie dumny… kto z nas rodziców, tak nie mówił? Chwalimy nasze dzieci za wszystko, co robią są jednak tylko ogólne pochwały, które w rzeczywistości niewiele znaczą, ale mają duży wpływ, niestety nie jest to wpływ pozytywny. Istotne jest szczere dostrzeganie wysiłku dziecka i doskonalenia się w zadaniu. Nazywanie dziecka wybitnie zdolnym i chwalenia wszystkiego, co robi prowadzi do tego, że dziecko staje się w rzeczywistości mniej skłonne do podejmowania trudnych zadań. Odwraca się od wszystkiego, co wymaga wysiłku.